Bizden Haberler 04.02.2022 - Çoruh EDAŞ Ekiplerinin Zorlu Kış Mesaisi

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ), kışın etkisini yoğun olarak gösterdiği şu günlerde, zorlu hava koşulları nedeniyle meydana gelebilecek arızalara müdahale edebilmek için sorumluluk bölgesi illerde 7/24 görev başında.

Ekipler, kırsalda kar kalınlığının 1 metreyi aştığı, hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü bölgede, kesintisiz enerji arzı sunma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Çoruh EDAŞ, zorlu kış koşullarının etkili olduğu Karadeniz Bölgesi’nde, abonelerine kesintisiz enerji arzı sunma hedefiyle çalışmalarında hız kesmiyor. Şirket, belediye ve il özel idare kurumları ile koordineli olarak yürüttüğü çalışmalarına kar yağışı, fırtına ve heyelana rağmen özveriyle devam ediyor.

Kırsalda, karın yoğun olduğu ve araçların ilerleyemediği durumlarda yaya olarak ulaşım sağlamaya çalışan Çoruh EDAŞ ekipleri, zorlu arazi şartları ve ağır hava koşullarında faaliyetlerine devam ediyor.
 

DOĞU KARADENİZ’DE 2 MİLYON NÜFUSA SÜRDÜRÜLEBİLİR HİZMET

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2 milyon nüfusa enerji arzı sağladıklarını belirten Çoruh EDAŞ Şirket Müdürü Mehmet Aydın, “61 bin 488 kilometre hat uzunluğunda, 12 bin 971 trafo ile kaliteli ve kesintisiz enerji hedefiyle çalışıyoruz” dedi.

Aydın, “Şiddetli kar yağışı tüm hayatı olduğu gibi elektrik hatlarını da olumsuz etkileyebilmekte. Ancak şirketimiz, doğal afet ve acil durumlar için çok daha öncesinde planladığı üzere, hızla koordine olabilen ‘Çoruh EDAŞ Kriz Merkezi’ altında, kar yağışının etkili olmaya başladığı andan itibaren gelişmeleri anlık olarak takip ederek ilave personel, ekipman ve araçlarla desteklediği ekipleriyle bölge genelinde olumsuz etkileri en aza indirebilmek için yoğun kar altında dahi 7/24 çalışmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.
 

ZORLU KIŞ MESAİSİ: EKİPLER, ‘KESİNTİSİZ ENERJİ’ İÇİN 7/24 SAHADA

Çoruh EDAŞ ekipleri, kırsalda kar kalınlığının 1 metreyi aştığı ve sıcaklığın sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü bölgede, olumsuz hava koşullarından dolayı meydana gelen arızalar için kesintisiz enerji arzına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler, ağır hava koşulları ve zorlu arazi şartları sebebiyle araçların ilerleyemediği durumlarda yürüyerek arızalara müdahale etmek için 7/24 özveriyle çalışıyor.

Şirket, hava muhalefetine bağlı olarak, sorumluluk bölgesi içerisinde yer alan Artvin, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize illerinde meydana gelebilecek arızalara karşı abonelerin 7/24 hizmet sunan 186 Arıza İhbar ve Çözüm Merkezi aracılığıyla talep, öneri ve şikâyetlerini iletebileceklerini, tüm başvuruların anlık olarak takip edildiğini belirtti.  

Enerji Kahramanlarının zorlu kış şartlarındaki çalışmalarına https://bit.ly/enerjikahramanlarigorevbasinda linkinden ulaşabilirsiniz.

 28.12.2021 - Arhavi’ye Bir Yatırım Daha!

Çoruh Edaş, Yatırımlarında Hız Kesmiyor.

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ) Artvin İl Müdürlüğü, il genelinde şebeke yatırımlarına hız kesmeden devam ederken, 2021 yılında Arhavi ilçesine yatırım atağı gerçekleştirdi.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon’da kesintisiz enerji sunma hedefiyle 7/24 özveriyle çalışan Çoruh EDAŞ yatırımlarında hız kesmiyor. Şirket, bu yıl Artvin’in Arhavi ilçesindeki birçok noktaya yatırım gerçekleştirdi.

Çoruh EDAŞ, bölgede elektrik hatlarını yer altına alarak yenileme çalışmaları gerçekleştirdi. İlçe merkezinde yapımına başlanan 3 Milyon TL’lik Arhavi Şehir Şebekesi Elektrik Tesis İşleri projesi kapsamında; Hükümet Binası, Belediye Binası, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bulunduğu ve ticaretin yoğun olarak faaliyet gösterdiği yerlerde çalışmalara önem verildi. Musazade Mahallesindeki Şehit Asteğmen Mehmet Altanlar Caddesi üzerinde yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda ana arter ve sokaklarda yapılan yatırım çalışması için 20 kilometre kablo montajı yapılarak havai hatlar yer altına alındı.

Şirket, bölgeye 6 adet trafo binası ve 1 adet trafo postası montajı sağlayarak 8 bin 500 aboneye alternatif enerji oluşturacak elektrik altyapısını hayata geçirdi. Bu sayede, elektrik hatlarının hava koşullarından ve çevresel etmenlerden daha az etkileneceği şebeke yapısına geçilmiş oldu. Ayrıca, bölgede trafo ve hat kapasiteleri de artırıldı. Çoruh EDAŞ tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda yaklaşık 100 adet direk demonte edilerek ilçe merkezi modern bir görünüme kavuşturuldu.

Çoruh EDAŞ, kesintisiz enerji sunma hedefiyle abonelerinin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik yatırımların artarak devam edeceğini belirtti.

 16.12.2021 - Çoruh EDAŞ’a ‘Sıfır Atık’ Belgesi

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde yaklaşık 1,5 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ),  atıkların işletilmesine ilişkin eğitimleri tamamlayarak sorumluluk bölgesindeki tüm illerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen 'Sıfır Atık Belgesi' almaya hak kazandı.

Şirket, sürdürülebilirlik esasıyla doğal kaynakların korunması ve geri dönüşümün yaygınlaştırılması noktasında insana ve çevreye değer katacak uygulamaların takipçisi olmaya devam edeceklerini belirtti.

Sorumluluk bölgesi illerde yaklaşık 1,5 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan Çoruh EDAŞ, sürdürülebilirlik esasıyla insana ve çevreye değer katan uygulamalarına devam ediyor. Kesintisiz enerji arzı sunma hedefiyle çalışan Şirket, proje ve çalışmalarıyla enerjiyi tasarruflu ve verimli kullanmaya yönelik bilinçlendirme çalışmalarının önemine değinerek gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmayı hedefliyor. Çoruh EDAŞ, bu farkındalık ve bilinçle Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde atıkların işletilmesine ilişkin eğitimleri tamamlayarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliği’nde yer alan israfın önlenmesi, atık toplama alanlarının oluşturulması, çalışanlara çevre ile ilgili eğitimlerin verilmesi gibi önemli sorumlulukları yerine getiren Şirket, ‘Sıfır Atık Eylem Planı’ oluşturarak süreci hızlandırma yoluna gitti. Sıfır Atık Eylem Planı çerçevesinde oluşturulan Koordinasyon Kurulu, mevcut durumun değerlendirmesini yaparak bir yol haritası belirledi. Bu kapsamda gerekli tedarikler sağlanıp eğitimler verildi. Kısa sürede elde edilen başarı sonucunda Çoruh EDAŞ, sorumluluk bölgesindeki tüm illerde 'Sıfır Atık Belgesi' almaya hak kazanarak çevresel sürdürülebilirlik faaliyetlerindeki çalışmalarını tescilledi.
 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYE ÖNEM VERİYORUZ”

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Çoruh EDAŞ Şirket Müdürü Mehmet Aydın: “Tüm süreçlerimizde sürdürülebilirliği esas alarak 2020 – 2021 yıllarında 1 milyon 505 bin 131 kilogram hurda metal ile 168 bin 298 kilogram hurda plastiği geri dönüşüme kazandırarak 1 milyon 938 bin kWh enerji tasarrufu sağladık. Ayrıca, 1 milyon 850 bin kilogram ağaç direğimizi geri dönüşüm kapsamında değerlendirerek 5 milyon 577 kWh enerji tasarrufu yaptık. Sürdürülebilirlik esasıyla insanı ve çevreyi odağına alan yaklaşımımızı Sıfır Atık Belgesi ile tescilledik. Çevre yönetim ekibimiz koordinesinde çalışanlarımızın atık yönetimi konusundaki farkındalığı uygulamalarımızı daima ileri taşıyor. Sürdürülebilirlik her zaman öncelikli planlarımız arasında yer alacak. Bu kapsamda çevresel hedeflerimizi yerine getirmek için sürecin takipçisi olacağız” mesajını verdi.

Kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla atık yönetimi adımlarını kurgulayan Çoruh EDAŞ, doğal kaynakların korunması, geri dönüşümün yaygınlaştırılması ve evsel nitelikli katı atık (çöp) miktarının azaltılmasıyla birlikte ülke ekonomisine de katkı sağlamayı amaçlıyor.

 26.10.2021 - Çoruh EDAŞ, TEDAŞ Genel Müdürü Yapıcı’yı Ağırladı

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ömer Sami Yapıcı ve beraberindeki heyet, Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi (Çoruh EDAŞ) ziyaret etti. Ziyarette, Çoruh EDAŞ Dağıtım Operasyonları Genel Müdürü Ömer Kandemir ve Şirket Müdürü Mehmet Aydın, tedarik sürekliliği ile enerji arzı kalitesini geliştirmek ve tüketici memnuniyetini artırmak için yapılan bakım - onarım, yatırım ve Ar-Ge çalışmaları hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulundu.

29.551 kilometrekarelik alanda, 1,9 milyon nüfusun yaşadığı Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon illerine bağlı 61 ilçe, 22 belde ve 1.536 köyde hizmet veren Çoruh EDAŞ, TEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ömer Sami Yapıcı ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Hizmet kalitesinin geliştirilmesi için yapılan teknoloji yatırımlarından SCADA merkezini yerinde inceleyen Ömer Sami Yapıcı’ya, Çoruh EDAŞ’ın faaliyetleri hakkında genel bilgilendirme yapıldı.

DOĞAL AFETTEKİ ÖZVERİLİ ÇALIŞMALAR İÇİN TEBRİK

Bölgede meydana gelen doğal afetlerle ilgili bilgilendirmede bulunan Çoruh EDAŞ Dağıtım Operasyonları Genel Müdürü Ömer Kandemir ve Şirket Müdürü Mehmet Aydın, kesintisiz enerji arzı sunma hedefiyle bölgenin zorlu arazi ve mevsim şartlarına rağmen eksiksiz sahada olduklarını ve yerel yönetimlerle iş birliği içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Yapıcı, doğal afetlerde kesintisiz enerji arzı sunmak için 7/24 özveriyle çalışan Çoruh EDAŞ’a teşekkürlerini iletti.

 18.10.2021 - Çoruh EDAŞ Uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”

Vatandaşların bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde elektrik şebekelerine müdahale etmeleri sonucu elektrik dağıtım hizmetinde zorluklar yaşandığını ifade eden Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ), abonelerini uyardı.

Çoruh EDAŞ; elektrik arızasına müdahale, enerji kesme-açma, armatür arızası, armatür takma, ağaç kesim vb. çalışmalarda can ve mal kayıplarının yaşanmaması ve vatandaşların uzun süreli kesintilere maruz kalmaması için elektrik dağıtım şirketi çalışanı haricinde elektrik hatlarına müdahalede bulunmanın riskli olduğuna vurgu yaptı.

Çevre bilinci ile çalışmalarını yürüten Çoruh EDAŞ, elektrik şebekesine zarar verecek şekilde uzayan ağaçların budanmasında önemli bir rol oynayarak şebekede meydana gelen teknik kayıpların önüne geçiyor.
 

AĞAÇ BUDAMA İŞLEMİNDE ELEKTRİK HATLARINA DİKKAT

Çoruh EDAŞ ekipleri, haber verilmeden yapılan ağaç budama işlemiyle ağaçların devrilerek şebekelere zarar verdiğini belirtti. Elektrik Kuvvetleri Akım Yönetmenliği’ne (EKAT) göre Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon il ve ilçelerinden gelen talep ve ihbarlar üzerine ağaç dallarının budandığına dikkat çekti. Açıklamada, ağaç dallarının elektrik hatlarına temas etmesi durumunda meydana gelebilecek can ve mal güvenliği tehlikesine dikkat çekilirken, kar ve rüzgârda yaşanan arıza durumlarına karşı önlem amacıyla bilinçli ve ekosistem dengesi göz önünde bulundurularak budama işlemlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi. Ağaç budama işlemleriyle can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinin yanı sıra, elektrik arızası gibi meydana gelebilecek risklerin de asgari düzeye indirildiğinin altı çizildi.

Çoruh EDAŞ, özel mülk alanlarında bulunan ağaçların budanması, ağaçların elektrik tesislerinin veya elektrik şebekesindeki iletkenlerin üzerine devrilmemesi, kısa devrelere ve enerji hattında arıza kaynaklı kesintilere yol açılmaması için önlem alınması gerektiğini belirtti. Şirket, planlı kesinti yapılabilmesi için mutlaka haber verilmesinin önem taşıdığını vurguladı.
 

ŞEBEKELERE BİLİNÇSİZCE MÜDAHALE ETMEYİN

Çoruh EDAŞ, alçak gerilim (AG) ve yüksek gerilim (YG) elektrik şebekelerinde her türlü bakım, onarım ve bağlantı yetkisinin sadece teknik ekiplerinde bulunduğuna dikkat çekti. Elektrik arızasına müdahale, enerji kesme-açma, armatür arızası, armatür takma, ağaç kesim vb. gibi durumlarda şebeke ve direklere üçüncü şahısların müdahale etmesinin tehlikeli ve yasak olduğunu belirtti.
 

DERE KENARINDA BALIK TUTARKEN DİKKAT

Çoruh EDAŞ, elektrik şebekesi altında veya yakınında üçüncü şahıslar tarafından yapılan çalışmalarda, elektriğin bilinçsizce kullanımı veya iş güvenliği kurallarına dikkat edilmemesi sonucu enerji hattına iletken maddelerle temas sağlanması ile birlikte kazaların yaşanabildiğini ifade etti.

Şirket, inşaat alanlarında ya da ikamet edilen konutun çatısında çalışırken EKAT Yönetmeliği’ne göre emniyet mesafesi uygun olan elektrik hattına temas edilmesi, iş makinesi ile inşaata beton dökümü yapılırken dikkatsizlik sonucu iletkenlere temas sonucu can ve mal kayıplarının yaşanmaması için uyardı.
 

YASAL PROSEDÜRLERE DİKKAT

Çoruh EDAŞ, sorumluluk bölgesindeki Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde yoğun olarak kullanılan kurulu veya kurulacak teleferiklerin yasal teknik prosedürlere göre can ve mal emniyetine dair önlemlerin alınarak çalıştırılmasının önem arz ettiğini belirtti. Şirket ayrıca, değişik yörelerde taşıma ve ulaşım güçlüğünün önüne geçebilme, yaş çay taşımacılığında kolaylık sağlayan teleferik aboneliklerindeki usulsüz kullanımın can ve mal güvenliğini tehdit etmekte olup usulsüz kullanımda olan aboneliklere cezai işlem uygulanacağını bildirdi.

Çoruh EDAŞ, enerji nakil hatlarına bağlı trafo ve direklerde şirket çalışanı olmayan, Çoruh EDAŞ logolu hizmet araçları ya da iş kıyafetleri bulunmayan şüpheli kişilerin görüldüğünde 7/24 hizmet veren 186 Arıza İhbar ve Çözüm Merkezine, en yakın İlçe Yöneticiliğine ya da jandarma ve emniyet güçlerine bildirilmesi gerektiğini açıkladı.

 21.09.2021 - Çoruh EDAŞ, Gümüşhane’de Yatırım Çalışmalarına Devam Ediyor

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ), 29 bin 551 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde toplam 61 ilçede yaklaşık 1.5 milyon aboneye kesintisiz enerji arzı ve yüksek kalitede dağıtım hizmeti vermek üzere yatırımlarına aralıksız devam ediyor.

Çoruh EDAŞ, yatırımlarına her geçen gün bir yenisini ekleyerek abonelerine daha verimli ve kesintisiz hizmet veriyor. Zorlu arazi koşullarına karşın özverili ekipleriyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Çoruh EDAŞ, faaliyet bölgesindeki her alana modern elektrik dağıtım teknolojisini taşıyor.

Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı Köycük mahallesinde bulunan, bölgenin önemli elektrik dağıtım merkezlerinden biri olan Köycük dağıtım merkezi ve bağlı olan enerji nakil hatları yenileniyor. Çoruh EDAŞ’ın yürüttüğü çalışmalar kapsamında, açık şalt dağıtım merkezi tamamen yıkılarak yerine modüler hücrelerle donatılmış modern beton köşk tesis edilecek.

Çoruh EDAŞ tarafından tesis edilecek yeni beton köşk üzerinde; 30 kilometre mesafede 31 adet trafo bölgesinin bulunduğu Çambaşı çıkışı üzerinde fider bölünmeleri yapılacak. Şirket ayrıca, Eskikadı mevkisine 1 adet beton köşk tesis ederek, Köycük dağıtım merkezi ile Eskikadı dağıtım merkezi arasında yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki enerji nakil hattının yenileme çalışmasını da gerçekleştirecek.

Toplam maliyetin 1 milyon 500 bin TL olduğu yatırım projeleriyle, içinde Gümüşgöze beldesinin de bulunduğu yaklaşık 3 bin abonenin etkilendiği bölgede, kesintisiz enerji arzı hizmete sunulacak.

Çoruh EDAŞ, 29 bin 551 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon illerinde toplam 61 ilçede yaklaşık 1.5 milyon aboneye kesintisiz enerji arzı ve yüksek kalitede dağıtım hizmeti vermek üzere yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Söz konusu 5 ilde bu hizmetlerin en sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için proje ve yatırım planlamalarını en son teknolojiyle yapan Çoruh EDAŞ, faaliyet gösterdiği bölgede hizmet kalitesini yükseltmek için çalışma temposunu her gün biraz daha artırıyor.

 20.09.2021 - Çoruh EDAŞ’tan, Rize’ye 1,5 Milyon Liralık Kesintisiz Enerji Yatırımı

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde elektrik dağıtım hizmeti sunan Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ), yatırımlarıyla hizmet bölgesini aydınlatmaya devam ediyor.

Sorumluluk bölgesinde bakım ve onarım çalışmalarına aralıksız devam eden Şirket, Rize’nin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçelerine yaklaşık 1,5 milyon TL’lik kesintisiz enerji yatırımı gerçekleştirdi.

Çoruh EDAŞ, sorumluluk bölgesi Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde planlı olarak periyodik bakım ve onarım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şirket son olarak, Rize’nin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçelerinde yaklaşık 1,5 milyon TL tutarında yatırım yaptı.

Rize’nin Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçelerinde yaklaşık 1,5 milyon TL’lik bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayan Çoruh EDAŞ, artan enerji talebine yönelik çözüm odaklı çalışmalarına devam ediyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Ardeşen ilçesinin Aşağıdurak, Özgür ve Kaçkar köylerinin şebekesi yenilendi. Ayrıca, Çamlıhemşin ilçesinde çığ düşmesi sonucu hasarlanan şebekenin iyileştirme ve bakım çalışmaları da gerçekleştirildi.

Yatırım ve bakım - onarım çalışmalarına ara vermeden devam edileceğini belirten Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü, Rize ili şebekesindeki hizmet kalitesine her geçen gün yeni bir yatırım yaparak kesintisiz enerji arzını sağlama önceliğinin altını çizdi.

Çoruh EDAŞ, 29 bin 551 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde toplam 61 ilçede yaklaşık 1.5 milyon aboneye kesintisiz, kaliteli enerji arzı ve yüksek kalitede dağıtım hizmeti vermek üzere yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Söz konusu 5 ilde bu hizmetlerin en sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için proje ve yatırım planlamalarını en son teknolojiyle yapan Çoruh EDAŞ, faaliyet gösterdiği bölgede hizmet kalitesini yükseltmek için çalışma temposunu her gün biraz daha artırıyor.

 30.12.2020 - Çoruh EDAŞ’tan Artvin’e 350 Noktada Yatırım

 28.12.2020 - Çoruh EDAŞ’tan 2 Bin Metre Yükseklikte Yatırım Çalışması

 23.12.2020 - Çoruh EDAŞ Artvin’de 50 Yıllık Enerji Nakil Hattının Söküm İşlemini Başarıyla Tamamladı

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.

Siteyi ve uygulamayı kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri sağlamak ve içerik ve reklamları kişiselleştirmek] için çerez kullanımına izin veriyorsanız, lütfen "Kabul Ediyorum" seçeneğini tıklayınız.